pradi
 

















 
 
 
 
 Dr. Irena VAIVILAIT. VYSKUP SINODAS? Kas jis ir k veikia? (Artuma)
 
 

2014 m. Spalio 5–19 dienomis Romoje vyks popieiaus suauktas ir eimai skiriamas Vyskup Sinodas tema „Pastoraciniai ikiai eimai evangelizacijos kontekste“. Manoma, kad Sinodas imsis eils kart klausim – nuo kontracepcijos ir tos paios lyties asmen santuok iki galimybs isiskyrusiems ir vl susituokusiems asmenims pilnutinai dalyvauti Eucharistijoje, paprasiau sakant – priimti Komunij. Atidiai stebintiems Katalik Banyios gyvenim is Sinodas domus popieiaus Prancikaus diegtomis naujovmis, kuri tikslas – padaryti j tikros ir gyvos diskusijos dl Banyios laikysenos jai svarbiais klausimais vieta.

1965 metais, pasibaigus Vatikano II Susirinkimui, popieius Paulius VI, atsiliepdamas Susirinkimo ikelt kolegialumo Banyioje klausim, suman Vyskup Sinod kaip popieiaus patariamj institucij vairiomis svarbiomis Banyios gyvenimo temomis. Popieius reguliariai aukia viso pasaulio katalik vyskup delegatus aptarti kurios nors aktualios temos. Sinod galima palyginti su Banyios rentgenograma, nes jame dalyvaujantys vyskupai pasisako daugybe jiems rpim klausim, tik nepriima sprendim. Susipains su Sinodo darbo rezultatais ir silymais, popieius priima sprendimus ir paskelbia baigiamj dokument, vadinamj Apatalikj paraginim.

Dauguma ligiolini Sinod vyko ilgo ventojo Jono Pauliaus II pontifikato metu. Jis ir jo pdinis Benediktas XVI dalyvaudavo Sinod darbe, klausydamiesi vyskup i viso pasaulio pasisakym. Jonas Paulius II turjo prot tuo pat metu skaityti brevijori. Atsirado maiktuoli, teigusi, kad popieius skaitydavo i anksto parengt baigiamj Sinodo dokument. Tame juoke bta tiesos, nes per slygikai trump laik, skirt Sinodo darbui apibendrinti, bdavo sunku sutraukti gausius ir labai vairius vyskup pasisakymus, kuriems buvo skiriama po penkias minutes. Tad i anksto Romos kurijoje bdavo parengiami savotiki baigiamosios sintezs apmatai, kuriuos vliau papildydavo kai kuriais svarstym elementais. Todl ilgainiui i Sinod imta tiktis vis maiau ir daugeliui tapo akivaizdu, kad reikalingos permainos, norint iki galo gyvendinti Pauliaus VI kolegialaus vyskup ir popieiaus bendradarbiavimo sumanym. Toki permain beveik i karto po savo irinkimo msi popieius Prancikus. velgiant jo sprendimus susidaro spdis, kad dabartinis popieius nort Sinodus priartinti prie ankstyvosios Banyios vyskup susirinkim arba prie dabartins Ortodoks Banyios vyskup Sinod, kuriuose ne tik diskutuojama, bet ir priimami sprendimai. Prancikus taip pat nori sustiprinti tiesiogin Sinodo ry su popieiumi ir susilpninti biurokratini Vatikano institucij vaidmen Sinodo rezultatams.

Nauju Sinodo sekretoriumi Prancikus paskyr ilgamet diplomat Lorenzo Baldisseri ir suformavo pastov Sinodo sekretoriat, kuris nuo iol veikia ne tik kas pora met vykstani Sinod metu, bet vis laik. 2013-j spal Prancikus susitiko su Sinodo taryba, kuri sudaro 15 nari i viso pasaulio. Dvi dienas trukus susitikim ir popieiaus sitraukim jo dalyviai komentavo labai entuziastingai. Galima neabejoti, kad popieius atidiai ir nuosekliai dalyvaus ir Sinodo darbe. Spalio mnesio Sinodas yra parengiamasis kitais metais tuo paiu metu trims savaitms aukiamam Sinodui, kuriame daug daugiau vyskup svarstys tas paias problemas, remdamiesi imetinio darbo rezultatais.

K tik paskelbtame i met Sinodo dalyvi srae (j bus 253), be nacionalini vyskup konferencij pirminink ir Romos kurijos padalini vadov, randame keliolika popieiaus paskirt balso teis turini dalyvi, tris vyr vienuolij atstovus, keliolika ekspert, kit krikioni Banyi atstov ir apie 30 stebtoj, i kuri – 14 kvieiam pasisakyti sutuoktini por. Popieius akivaizdiai nori apie eimos klausimus igirsti „i apaios“.

Prie metus popieiaus valia Sinodo sekretoriatas visai Katalik Banyiai iplatino klausimyn eimos, lytinio gyvenimo, poirio seksualum ir prokreacij klausimais. Atsakymai atjo i 114 vyskup konferencij ir madaug 800 katalikik organizacij. Nors laiko buvo nedaug, vis dlto i met Sinodas prasideda ne nuo abstraki pasvarstym, o nuo daug artimesns tikrovei informacijos apie problemas, su kuriomis susiduria eimos vairiose pasaulio dalyse.

Šis Sinodas truks dvi savaites. Pirmj, uuot kelias dienas skait kalbas, kaip bdavo anksiau, vyskupai praomi per tris minutes pristatyti i anksto ratikai pateiktas savo nuomones. J praoma sutelkti dmes vien tem ir, jei reikia, reaguoti prie juos isakytas mintis. Antr savait bus dirbama maose kalbinse grupse. Uuot, kaip bdavo anksiau, svarst popieiaus silymus, kart Sinodo nariai dirbs su klausimyno ir pasisakym pagrindu parengtu Sinodo darbo apibendrinimu, atsakant kiekvien tem. Šis dokumentas bus skirtas 2015 met Sinodui. Sinodui vadovaus arkivyskupas kardinolas Péteris Erdő (lietuviams pastamas i emaii Krikto jubiliejaus ikilmi). Lietuvai atstovaus LVK vicepirmininkas vyskupas Rimantas Norvila, o Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centro direktorius Algirdas Petronis pakviestas kaip ekspertas.

Spalio Sinodas labai domina iniasklaid, ypa Vakar alyse, kuriose tampa dl kai kuri Banyios mokymo apie lytikum ir lytin moral nuostat juntama nuo XX a. vidurio. Ta tampa egzistuoja ne tik sekuliarioje visuomenje, bet ir Banyios viduje. Be to, klausimai, kuriuos svarstys Sinodas, aktuals visiems, nes apima mogaus gyvenimui esmin lytikumo klausim. Jau metus katalikikoje iniasklaidoje reguliariai pasirodo poleminiai teolog ir vyskup pasisakymai dl isiskyrusi ir naujas poras sukrusi katalik galimybs dalyvauti sakramentuose. Atrodo, kad btent tokiõs, tikros diskusijos popieius ir siekia.

©  „Artuma“, 2014 m. spalis / 10.

 
 
   
 
     
1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalik interneto tarnyba, info@kit.lt
 
  pradi